دوره English for Academic Purposes) EAP)

دوره English for Academic Purposes) EAP) - زبان انگلیسی برای اهداف دانشگاهی

دوره English for Academic Purposes) EAP) - زبان انگلیسی برای اهداف دانشگاهی

دوره  EAP

دوره EAP برای چه کسانی کاربرد دارد؟ 

امروزه با توجه به اینکه زبان انگلیسی زبان بین المللی محسوب می شود، متقاضیان متعددی برای یادگیری این زبان به موسسات و اساتید مختلف مراجعه می کنند. به طور کلی افرادی که متقاضی شرکت در دوره های یادگیری انگلیسی به عنوان زبان خارجه هستند به دو دسته تقسیم می شوند : 

      • دسته اول افرادی هستند که هیچ هدفی خاصی از یادگیری زبان ندارند و صرفا به دلیل احساس نیاز روزمره اقدام به این یادگیری کرده‌اند. برای این افراد اکثر موسسات زبان دوره هایی تحت عنوان زبان انگلیسی عمومی (English for General Purposes) ارائه می دهند که متقاضیان این دوره هر چهار مهارت اصلی زبان شامل مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتار و همین طور سیستم زبانی شامل دستور زبان (گرامر)، لغت، تلفظ و لهجه، هم آیندها، اصطلاحات و کاربردها را تمام و کمال فرا می گیرند.
      • دسته دوم افرادی هستند که با داشتن هدفی مشخص و در اکثر موارد شخصی اقدام به فراگیری زبان انگلیسی می کنند. این اهداف می تواند شامل یادگیری زبان انگلیسی برای اهداف دانشگاهی، توریسم، بیزینس و کسب و کار، شغلی، مهاجرت، مکاتبه باشد. این افراد عموما به تمامی پیکره زبان نیازی ندارند. برای مثال فردی که انگلیسی را صرفا برای مکاتبات کاری نیاز دارد، آیا حتما باید مهارت گفتاری را هم فرا گیرد؟

ویژگی های دوره EAP در مرکز زبانهای خارجی دانشگاه ارومیه

یادگیری زبان انگلیسی برای اهداف دانشگاهی در جهان امروز که انگلیسی زبان اول و بی رقیب در اکثر دانشگاه‌های مطرح دنیا، ۹۰ درصد مقالات علمی، مصاحبه‌های علمی و کاری، کنفرانس‌های علمی، منابع و کتب درسی و غیره است؛ یکی از الزامات و ضرورت های اساسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و همینطور دانشجویان کارشناسی که متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشد.

دوره زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک (English for Academic Purposes) در مرکز زبان های دانشگاه ارومیه با انجام آنالیزهای نیازمندی بر اساس نیازهای عمومی و شخصی زبان‌آموزان طراحی می شود که در آن تمرکز اصلی بر پیکره مهارت‌ها و سیستم‌های زبانی است که مورد نیاز و مختص زبان آموزان در محیط‌های آکادمیک می‌باشد.

دوره EAP بعد از تعیین سطح و آنالیز نیاز، حداکثر در طول چهار ترم ۳۰ جلسه ای برگزار می شود که در پایان ترم چهارم، متقاضیان مدرک پایان دوره قابل ترجمه نیز از دانشگاه ارومیه دریافت می کنند.

در این دوره زبان‌آموز با تکمیل دوره، مهارت های ضروری و مکفی برای انجام مصاحبات دانشگاهی، مکاتبات و نگارش‌های دانشگاهی، خواندن و آنالیز متون دانشگاهی، یادگیری لغات و دستور زبان مورد نیاز و پرکاربرد در محیط های آکادمیک، آشنایی با سیستم های اداری دانشگاهی و نحوه انجام بروکراسی های اداری به زبان انگلیسی در دانشگاه، ارائه سخنرانی و همین طور فهم و آنالیز سخنرانی‌های دانشگاهی را بدست خواهد آورد.

در دوره EAP ، کلاس‌ها حول محوریت مهارت‌های شنیداری مرتبط با محتوای دانشگاهی؛ مهارت نگارش مرتبط با ژانرهای آکادمیک؛ مهارت خواندن و درک مفاهیم مرتبط با متون با محوریت‌های دانشگاهی و آکادمیک، مهارت گفتاری حول محوریت موضوعات آکادمیک در قالب استراتژی‌ها و تسک‌های وابسته به تاثیر متقابل تدریس می شوند.

اساتید این دوره از بین اساتید دانشگاهی دارای مهارت، تجربه و پیش زمینه تحقیقاتی در حیطه انگلیسی برای اهداف خاص انتخاب شده اند که تحت نظارت ناظر علمی دانشگاه ارومیه دوره ها را با حداکثر کیفیت برگزار می کنند.

این دوره علاوه بر برنامه درسی داخلی کلاسی، برنامه درسی خارج کلاسی را نیز شامل می شود تا میزان قرار گیری زبان آموزان در معرض ورودی زبانی به بالاترین مقدار خود برسد.

این دوره همچنین تمهیدات خاصی را برای فراگیری لغات پرکاربرد آکادمیک مشترک بین رشته ها در نظر گرفته است و زبان‌آموزان با لغت‌های عمومی آکادمیک آشنا می‌شوند و استراتژی‌های مختلفی را نیز برای فراگیری این لغت ها فرا می گیرند.

نحوه دسترسی به منابع موجود و فراگیری لغت‌های تخصصی مختص رشته خاص نیز به متقاضیان این دوره آموزش داده می شود.

در این دوره علاوه بر لغات آکادمیک، نکات دستوری نیز که عموما در ژانرهای نگارشی و گفتاری آکادمیک با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کلاس آموزش داده می‌شود. این نکات دستوری در نگارش مقالات علمی برای چاپ در ژورنال های معتبر خارجی و همین طور نگارش پایان نامه ها و مکاتبه با اساتید بسیار کاربردی بوده و از ضروریات دانشجویان مقاطع مختلف می باشند که در این دوره با تمرکز دقیق به طور کامل به زبان آموزان تدریس می شوند.

منابعی که در دوره EAP مورد استفاده قرار می گیرند شامل کتاب های Headway Academic Skills می باشند که طراحی و توسعه آن توسط دانشگاه آکسفورد صورت گرفته و تمرکز آن به طور اختصاصی بر روی محتوا و مهارت های آکادمیک می باشد. این کتاب ها شامل ورژن پیش درآمد، یک، دو و سه می باشند. هر ورژن شامل دو کتاب با بیست درس است که در طول سی جلسه هر دو کتاب ها تدریس شده و در پایان هر دوره بعد از اتمام کتاب آزمون ارزشیابی برگزار می گردد. برنامه درسی این کتاب ها تاپیک محور بوده و تدریس آن حول استراتژی های مرتبط با هر مهارت و یا هر سیستم زبانی می چرخد.

اگر می‌خواهید در دوره‌ای شرکت کنید که پاسخگوی نیازهای اصلی آکادمیک شماست و به تمامی پیکره زبان انگلیسی نیازی ندارید، دوره‌ EAP مختص شما طراحی شده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد دوره English for Academic Purposes) EAP) از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان مرکز زبان های خارجی دانشگاه ارومیه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از من بپرسید
ارسال