آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس  International English Language Testing System) IELTS)  آزمونی است که مهارت زبان انگلیسی فردی که قصد مهاجرت، تحصیل و یا کار در کشورهای انگلیسی زبان دارد را ارزیابی می کند.

مدرک IELTS در دانشگاههای کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا بعنوان مدرکی معتبر شناخته شده است. یکی از مدارک معتبر برای  مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، مدرک آیلتس است.

مدرک آیلتس بمدت دو سال معتبر می باشد. برای شرکت در آزمون آیتلس  پیشنیاز و محدودیت سنی وجود نداشته و داوطلب می تواند چندین بار در این آزمون شرکت کند.

آزمون IELTS آزمون معتبرترین مدرک مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا می باشد.

آزمون آیلتی

آمادگی آزمون آیلتس در ارومیه

آیلتس آکادمیک (Academic)

مناسب ترین نوع آزمون آیلتس برای داوطلبان ورود به دانشگاه و یا ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری آزمون آیلتس Academic می باشد.  آیلتس آکادمیک مهارتمهای زبانی داوطلبان را ازریابی کرده و بر اساس رتبه کسب شده سطح داوطلبان برای تحصیل در محیطهای آموزشی انگلیسی زبان را نمایان می نماید.

آیلتس جنرال ترینینگ (General Training)

متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی، آمریکایی، استرالیا، آسیایی و همچنین افرادی که قصد ادامه تحصیل، کسب تجربه کاری و فرصتهای مطالعاتی و آموزشی در یک محیط انگلیسی زبان هستند، میبایست در آزمون General Training آیلتس شرکت کنند. این آزمون مهارتهای اجتماعی و حرفه ای افراد را در موضوع های مختلف مورد بررسی قرار می دهد.

هر چهار مهارت زبانی (گوش دادن (listening)، خواندن (reading)، نوشتن (writing) و صحبت کردن (speaking)) در هر دو نوع آزمون آیلتس مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرند.

متقاضیان بر اساس شرایط پیش رو میبایست یکی از دو نوع آزمون آکادمیک و جنرال ترینگ را انتخاب نمایند.

آزمون IELTS به دو روش کتبی و الکترونیکی برگزار می گردد :

 • آیلتس کتبی

در آزمون کتبی، داوطلب در حوزه آزمون انتخابی حضور یافته و در آزمون شرکت می کند. قسمت Speaking آزمون توسط ممتحن منتخب سازمان آیلتس بصورت حضوری انجام می شود.

 • آیلتس الکترونیکی

در آزمون الکترونیکی، داوطلب در حوزه آزمون انتخابی حضور یافته و  وارد وبسایت رسمی سازمان آیلتس شده و در آزمون شرکت می کند. در این آزمون نیز همانند آزمون کتبی، آزمون Speaking بصورت حضوری برگزار می شود.

– بخش اول آزمون قسمت Listening بوده که در مدت ۳۰ دقیقه برگزار می گردد و شامل ۴۰ سوال در چهار بخش می باشد.

– بخش دوم آزمون شامل قسمت  Reading  می باشد که بمدت ۶۰ دقیقه بوده و دارای ۴۰ سوال برای پاسخ دادن می باشد.

– قسمت Writing بمدت ۶۰ دقیقه بوده و دارای دو موضوع مختلف می باشد.

– بخش پایانی آزمون شامل قسمت Speaking بوده و بمدت ۱۱ الی ۱۴ دقیقه می انجامد که بصورت حضوری توسط ممتحن مجرب سازمان آیلتس برگزار می شود که زمان برگزاری این بخش از آزمون متقاعبا به متقاضی اعلام می شود.

– نمره هر بخش (گوش دادن (listening) ، خواندن (reading) ، نوشتن (writing) و صحبت کردن (speaking)) از این آزمون ۹ امتیاز می باشد که امتیاز نهایی با احتساب میانگین نمره های هر چهار بخش محاسبه می گردد. میانگین نمره مورد نیاز برای تمامی مقاطع تحصیلی با توجه به شرایط اعلام شده توسط دانشگاه ما بین ۵ الی ۸ می باشد.

در جدول زیر الگوی کلی آزمون آیلتس، از جمله ترتیب بخش ها، مدت زمان و سوالات هر بخش نشان داده شده است :

نام بخش ترتیب آزمون مدت زمان آزمون تعداد سوالات نمره جزئیات
Listening ۱ ۳۰ دقیقه ۴۰ سوال در ۴ بخش ۰ الی ۹

دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی و مکالمه بین دو یا چند نفر

دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی (یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس)

Reading ۲ ۶۰ دقیقه ۴۰ سوال ۰ الی ۹

جنرال ترینینگ : (بخش اول در مورد امور روزمره – بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی –

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی)

آکادمیک : (متون جنبه علمی دارند.

حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.

در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.)

Writing ۴ ۶۰ دقیقه ۰ الی ۹ انشا در مورد دو موضوع مجزا (زمان حدودی مورد نیاز برای موضوع اول ۲۰ دقیقه و برای موضوع دوم ۴۰ دقیقه می باشد)
Speaking ۵ ۱۱ الی ۱۴ دقیقه ۰ الی ۹ بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه

بخش دوم  ۴ دقیقه

TOTAL ۱۶۵ دقیقه ۰ الی ۹

نکات کلیدی در مورد بخش های مختلف آزمون IELTS

 • بخش شنیدن (Listening) مهمترین اصل آزمون شنیداری داشتن مهارت کافی در درک مطلب و خلاصه نویسی در طول پخش فایل صوتی می باشد. لذا فایل صوتی فقط یکبار پخش می شود. به داوطلب زمان کافی برای مرور سوالات قبل از پخش فایل صوتی امتحان و بازبینی جواب های سوالات بعد از پایان آزمون Listening و همچنین انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه داده خواهد شد.
 • بخش خواندن (Reading) شاخص ترین توانایی قسمت Reading توانایی درک مطلب از سه بخش مجزای دارای ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه می باشد. توجه داشته باشید که زمان اضافی برای انتقال جواب سوالات به پاسخنامه داده نخواهد شد.
 • بخش نوشتن (Writing) مربوط به آزمون آیلتس جنرال ترینینگ (General Training) بخش اول قسمت آزمون جنرال ترینینگ شامل یک متن حداقل ۱۵۰ کلمه ای در قالب یک نامه به یک شخص فرضی می باشد. در نگارش نامه می توان از انواع نامه های اداری، شخصی، درخواست کار، درخواست اطلاعات و یا شکایتنامه استفاده کرد. در قسمت دوم نگارش میبایست در قالب یک متن حداقل ۲۵۰ کلمه ای نظرات موافق و مخالف خود را نسبت به موضوع تعیین شده ارائه نمایید.
 • بخش نوشتن (Writing) مربوط به آزمون آیلتس آکادمیک (Academic) در بخش اول نگارش آزمون آیلتس آکادمیک در مورد جدول و یا نمودار داده شده توضیحی در قالب یک متن حداقل ۱۵۰ کلمه ای نوشته می شود. در بخش دوم نیز داوطلب آزمون در مورد مساله بیان شده میباست نظرات موافق و مخالف خود را در قالب یک متن حداقل ۲۵۰ کلمه ای ارائه کند.
 • بخش مکالمه (Speaking) بخش مکالمه شامل سه قسمت می باشد. در بخش اول داوطلب می بایست به سوالات مربوط در مورد اطلاعات عمومی و فردی پاسخ دهد. در قسمت دوم در مورد موضوع ارائه شده به مدت یک دقیقه تفکر نموده و پس از یادداشت برداری به مدت دو دقیقه مرتبط با موضوع ارائه صحبت نماید. در بخش سوم نیز داوطلب با مصاحبه کننده به مدت ۴ الی ۵ دقیقه در مورد موضوع دوم صحبت خواهد کرد.

نحوه صحبت در بخش Speaking آزمون آیلتس

نمره شما برای تلفظ بستگی به این دارد که تا چه اندازه واضح و قابل فهم صحبت می کنید. عوامل موثر بر تلفظ عبارتند از :

 • pronunciation of indivisual sounds
 • word stress
 • sentence stress
 • rhythm
 • intonation

جهت کسب اطلاع از مراکز (نام شهر و موسسه) مجاز برگزاری آزمون آیلتس در شهرهای مختلف ایران به آدرس http://www.sanjesh.org/fullstory.aspx?gid=7&id=1574 مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاع از جزئیات (شهر و تاریخ) مراکز مجاز برگزاری آزمون در کشورهای خارجی به آدرس  https://ieltsregistration.britishcouncil.org/test-chooser مراجعه نمایید.

نتایج آزمون آیلتس

نتایج آزمون آیلتس معمولا دو هفته پس از آزمون Speaking اعلام شده و کارنامه داوطلب به خود داوطلب ارائه می گردد. نتیجه آزمون بر اساس لیست انتخابی به شرط عدم گذشت یک ماه از تاریخ برگزاری آزمون به موسسات و دانشگاههای انتخابی بصورت رایگان ارسال می گردد. در صورتی که دانشجو در طول یک سال بیش از ۵ بار درخواست ارسال کارنامه نماید میبایست هزینه آن را نیز پرداخت نماید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون IELTS

 • تکمیل فرم درخواست ثبت نام در آزمون آیلتس (IELTS Application Form)
 • دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید
 • کپی پاسپورت امضا شده با حداقل ۶ ماه اعتبار یا کارت شناسایی ملی
 • کپی کارنامه قبلی (در صورتی که پیش از این در آزمون شرکت کرده‌اید)

تغییر تاریخ آزمون آیلتس

داوطلب می تواند در صورت تمایل تاریخ آزمون خود را به تاریخ دیگری موکول و یا آن را لغو کند. در صورت تمایل به تعویق روز آزمون باید قبل از ۵ هفته زودتر از موعد آزمون اقدام نماید. عودت هزینه پرداختی با کسر هزینه های اداری امکانپذیر میباشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون آیلتس (IELTS) از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان مرکز زبان های خارجی رویای دانش تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها بسته شده است

از من بپرسید
ارسال