آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل TOEFL (Test of English as a Foreign Language) آزمونی استاندرد است که میزان دانش و مهارت افراد در زمینه زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل (TOEFL – (Test of English as a Foreign Language آزمونی استاندرد است که میزان دانش و مهارت افراد در زمینه زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می دهد. این آزمون در سطح دانشگاهی میباشد و توسط موسسه ETS بصورت اینترنتی برگزار می شود.

در کنار سایر آزمون های زبان انگلیسی، آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون هایی می باشد که اکثر دانشگاهها و موسسات آموزشی و شرکتهای متقاضی نیروی کار و … در کشورهای ایالات متحده، کانادا و کشورهای اروپایی و … آن را قبول می کنند.

شرکت در آزمون تافل پیشنیاز و محدودیت سنی ندارد و داوطلب به تعداد نامحدود می تواند در آزمون تافل شرکت کند.

آزمون تافل

آزمون تافل

بیش از ۳۵ میلیون نفر از سراسر جهان برای نشان دادن مهارت زبان انگلیسی ، آزمون TOEFL را پشت سر گذاشته اند.

موسسه Educational Testing Service) ETS) بعنوان متولی برگزاری آزمون تافل، آن را به دو صورت اینترنتی و کاغذی برگزار می کند :

  • آزمون اینترنتی تافل (TOEFL iBT)

این نوع آزمون که از سال ۲۰۱۷ برگزار می شود از چهار بخش خواندن (Reading) ، شنیداری (Listening) ، گفتاری (Speaking) و نوشتاری (Writing) تشکیل شده است. مدت زمان آزمون چهار ساعت می باشد که همه بخش ها زمان بندی شده می باشند.

مدت زمان مهارت Speaking 20 دقیقه ، مهارت Writing 50 دقیقه ، مهارت reading مابین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه و مدت زمان مهارت Listening مابین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه می باشد. مابین آزمون بخش های Listening و Speaking ، ۱۰ دقیقه استراحت اجباری خواهید داشت.

آزمون تافل (TOEFL iBT) شامل چهار مهارت به قرار زیر است : (Academic)

  • مهارت خواندن (Reading)

در این بخش، ۳ الی ۴ متن ارائه می شود که متشکل از ۳۰ یا ۴۰ سوال است. موضوع متون، دانشگاهی بوده و در زمینه های مختلف آکادمیک می باشد. دانش واژگانی، خوانش سریع، آشنایی با متون مختلف و تسلط بر تکنیک های موثر در خوانش به شرکت کننده کمک می کند بهترین نتیجه را بدست بیاورد.

  • مهارت شنیداری (Listening)

این بخش شامل بحث کلاسی، گفت و گو و سخنرانی است که مشکل از ۲۸ الی ۳۹ سوال است. از مهمترین اصول در این بخش آزمون تافل (TOEFL iBT) مهارت مطلوب در یادداشت برداری و آشنایی شنیداری با ارائه های دانشگاهی است.

  • مهارت گفتاری (Speaking)

در بخش مستقل یک سوال عمومی مطرح می شود و در بخش ترکیبی که مهارت گفتاری در کنار مهارتهای خواندن و شنیداری آزموده می شود ۳ سوال وجود دارد. یادداشت برداری و گفتار با قاعده در مدت زمان مشخص از نکات این بخش به حساب می آید.

  • مهارت نوشتاری (Writing)

در بخش ترکیبی این بخش از آزمون تافل ، شرکت کننده متنی را می خواند و به قسمتی گوش می دهد و با استفاده از آنها انشاء خود را می نویسد و در بخش مستقل نیز یک انشاء در جواب سوال مطرح شده می نویسد. یادداشت برداری، استفاده از دستور زیان مناسب و دامنه واژگان مطلوب می تواند نمره مناسبی را برای شرکت کننده آزمون به ارمغان بیاورد.

در جدول زیر الگوی کلی آزمون TOEFL iBT، از جمله ترتیب بخش ها، مدت زمان و جزئیات هر بخش نشان داده شده است :

نام بخش ترتیب آزمون مدت زمان آزمون تعداد سوالات نمره جزئیات
Reading ۱ ۶۰ الی ۸۰ دقیقه ۳۰ الی ۴۰سوال ۰ الی ۳۰

۳ الی ۴ متن با موضوع مجزا

Listening ۲ ۶۰ الی ۹۰ دقیقه ۲۸ الی ۳۹ سوال ۰ الی ۳۰

۳ الی ۴ سخنرانی و ۲ الی ۳ گفتگو

Break ۳ ۱۰ دقیقه

اجباری

Speaking ۴ ۲۰ دقیقه ۴ tasks ۰ الی ۳۰

شامل موضوعات familiar topics, campus situations, academic course content

Writing ۵ ۵۰ دقیقه ۲ tasks ۰ الی ۳۰

مقایسه یک passage و یک lecture و نوشتن نظرات

TOTAL ۲۵۰ دقیقه ۰ الی ۱۲۰

  • آزمون کاغذی (TOEFL PBT)

در این نوع آزمون که تا سال ۲۰۱۷ برگزار می شد داوطلب سوالات مهارت شنیداری (listening comprehension) و مهارت خواندن (reading comprehension) و ساختار زبان (structure and language) را بصورت کاغذی دریافت نموده و در پاسخنامه کاغذی به سوالات آزمون با خودکار یا مداد پاسخ می داد.

در هر دو نوع آزمون (کاغذی و کامپیوتری) در زمان آزمون listening از هدفون برای گوش دادن به کلیپ های صوتی و میکروفون برای
ضبط پاسخ های Speaking خود استفاده خواهید کرد.

تمامی مراکز برگزاری آزمون تافل ، نمره آزمون را بصورت ۱۰۰% منصفانه تعیین می کنند . تست ها فقط از طریق یک شبکه امتیاز دهی متمرکز محاسبه می شود . برای بخش Speaking آزمون از آزمونگران مجرب برای مصاحبه چهره به چهره استفاده می کنند .

جهت کسب اطلاع از مراکز (نام شهر و موسسه) مجاز برگزاری آزمون تافل در شهرهای مختلف ایران به آدرس http://www.sanjesh.org/group.aspx?gid=7 مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاع از جزئیات (شهر و تاریخ) مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل در کشورهای خارجی به آدرس  https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/workflowmanager/schlWorkflow?_p=TEL مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون تافل چیست؟ گذرنامه – کارت ملی (این مدارک باید دارای اعتبار باشند)

آیا امکان اعتراض به نتیجه آزمون تافل وجود دارد؟ آیا امکان اعتراض به نتیجه آزمون تافل وجود دارد؟ بله امکان اعتراض به نمره مهارتهای Writing و Speaking تا ۳۰ روز بعد از برگزاری آزمون وجود دارد. هزینه اعتراض به نمره هر مهارت، ۸۰ دلار میباشد. هزینه دریافت شده در صورت تغییر نمره آزمون به حساب آزمون دهنده بازگردانده می شود.

آیا امکان تعویق آزمون تافل وجود دارد؟ در صورت تمایل به تعویق روز آزمون باید قبل از ۴ روز قبل از تاریخ آزمون نسبت به تعویق آن اقدام شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون تافل (TOEFL) از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان مرکز زبان های خارجی رویای دانش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از من بپرسید
ارسال