آزمون SAT

آزمون SAT

آزمون SAT

آزمون SAT

آزمون  Scholastic Aptitude Test) SAT) آزمونی استاندارد برای سنجش مهارت­های شرکت کنندگان، در بخش زبان و ریاضی، که سطح آمادگی آنها را برای ورود به دانشگاه، ارزیابی می کند. آزمون SAT توسط College Board برگزار می شود.

هدف از شرکت در آزمون SAT :

آزمونهای SAT و American College Testing) ACT) دو آزمون مهم جهت اخذ پذیرش در دانشگاههای معتبر ایالات متحده از گذشته تا به الان می باشند. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاههای بین المللی اروپا، آمریکا و همچنین کشور ترکیه در مقطع کارشناسی (Undergraduate)، رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی را دارند باید بتوانند در این آزمون نمره مورد نیاز را کسب کنند.

آزمون SAT در ایران برگزار نمی شود بنابراین در صورتی که متقاضی شرکت در این آزمون هستید میبایست به محل های برگزاری آزمون در کشورهای ترکیه، آذربایجان، امارات و … مراجعه کنید. برای داوطلبان ایرانی اقدام به شرکت در این آزمون در کشورهای همسایه مانند ترکیه و آذربایجان معقول‌تر است.

آزمون SAT General :

آزمون SAT General سالانه در کشور های مختلف ۵ الی ۶ بار برگزار می شود. آزمون SAT General نسبت به آزمون SAT Subject   آزمون آسان تر می باشد.

اغلب دانشگاههای ترکیه نتیجه این آزمون را برای ورود به دانشگاه در تمامی رشته های مقطع کارشناسی (Undergraduate) ملاک قرار می دهند. آزمون SAT General از دو بخش محاسباتی و زبان انگلیسی (خواندن و درک مطلب – نوشتن و زبان – انشا (اختیاری)) تشکیل می شود.

مباحث و مدت زمان آزمون SAT General :

مباحث و مدت زمان آزمون SAT General

مباحث و مدت زمان هر بخش از آزمون SAT General

 • قسمت محاسباتی 

بخش ریاضی طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله هندسه ، جبر و تجزیه و تحلیل داده ها را در بر می گیرد. این قسمت از آزمون شامل دو بخش است.

بخش اول دارای ۲۰ سوال است و مدت زمان پاسخ گوئی به سوالات این بخش ۲۵ دقیقه است. در این بخش استفاده از ماشین حساب مجاز نیست.

بخش دوم شامل ۳۸ سوال است و مدت زمان پاسخگوئی به سوالات این بخش ۵۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. در این بخش داوطلبان می‌توانند با استفاده از ماشین حساب به سوالات ریاضی پاسخ دهند.

 • قسمت خواندن و درک مطلب 

بخش خواندن و درک مطلب شامل ۵۲ سوال چند گزینه ای است که داوطلبان می بایست در مدت زمان ۶۵ دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. پاسخ برخی از سؤالات مستقیما در متن ذکر شده اما برای پاسخ به برخی از سوالات، باید منظور نویسنده را که غیرمستقیم در متن آمده درک کنید.

بخش خواندن و درک مطلب شامل پنج متن است که هر متن حداکثر ۱۱ سوال دارد، متون اغلب شامل موارد زیر می­ باشد:

 • یک متن از یک اثر کلاسیک یا معاصر ادبیات ایالات متحده یا جهان
 • یک متن یا یک جفت متن از یک سند تاریخی ایالات متحده
 • یک متن درباره اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی یا برخی دیگر از علوم اجتماعی
 • دو متن علمی از مفاهیم اساسی و تحولات علوم زمین، زیست شناسی، شیمی یا فیزیک

نکته متن سوالات این بخش از آزمون ممکن است حاوی نمودار و جدول باشند. برای پاسخ به بعضی سوالات باید از آنها استفاده کرد. لازم به ذکر است که متن­ها درباره این حوزه­ های مطالعاتی است و صرف درک مطلب آزموده می­ شود و سوالات تخصصی در این حوزه ­ها مطرح نیست.

 • قسمت ارزیابی زبان و نوشتار

بخش ارزیابی و نوشتار آزمون شامل ۴۴ سؤال چند گزینه ای است که زمان پاسخگویی به سوالات آن ۳۵ دقیقه می باشد. سؤالات این بخش در مورد دستور زبان و جمله و ساختار پاراگراف است و توانایی شرکت کننده را در خواندن، پیدا کردن اشتباهات و تصحیح اشتباهات آن بخش مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

سوالات مرتبط با ساختارهای زبان انگلیسی و همچنین ساختار جمله و پاراگراف است. مهارت­هایی که مورد ارزیابی قرار می­ گیرد شامل موارد زیر است:

 • استدلال منطقی و روشن
 • انتخاب بهترین کلمه
 • تحلیل مناسب موضوعات
 • تغییر ساختار جمله یا کلمه برای افزایش کیفیت ساختار بیان
 • رفع ابهام در ساختار جمله؛ علائم نگارشی

نکته متن سوالات بخش ارزیابی زبان و نوشتار ممکن است حاوی نمودار و جدول باشند که برای پاسخ به بعضی سوالات باید از آنها استفاده کرد.

 • قسمت انشاء (اختیاری)

در این بخش، داوطلب بر اساس موضوع تعیین شده، یک انشا می‌نویسد.

تقسم بندی نمره‌ آزمون

نمره‌ هر کدام از قسمت‌های محاسباتی و زبان آزمون بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ است. بنابراین نمره‌ نهایی هر داوطلب بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ خواهد بود. قسمت انشاء نمره‌ای جدا بین ۱ تا ۶ را دارد که نمره‌ کسب شده آن تاثیری ندارد. دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش داوطلب را دارد، نمره‌ او را از هیئت برگزاری آزمون استعلام می‌کند.

داوطلب می‌تواند بعد از شرکت در این آزمون امتیاز کسب شده را به دانشگاههای مورد نظر از طریق اینترنت در زمان مشخص ارسال و جهت گرفتن پذیرش اقدام نماید.

مراکز برگزاری آزمون SAT  در کشور ترکیه :

مراکز برگزاری آزمون SAT در ترکیه

مراکز برگزاری آزمون SAT در ترکیه

امکان لغو آزمون :

داوطلبی که برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده و تمایل به لغو آن را دارد، در صورت انصراف ۵ روز قبل از آزمون، از کل هزینه پرداختی تنها ۱۰ دلار دریافت خواهد کرد.

تغییر تاریخ آزمون :

برای تغییر تاریخ این آزمون، داوطلب ملزم به پرداخت مبلغ اضافی ۳۰ دلار می باشد. با ورود به حساب SAT خود می توانید درخواست تغییر تاریخ آزمون خود را ثبت کنید.

محدودیت سنی :

این آزمون از دانش آموزانی که دوازده سال تحصیلی را تکمیل کرده‌اند، گرفته می شود. شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد. مطالعات عمومی نشان داده است که داوطلبین گروه سنی ۱۷ تا ۱۹ سال هستند که در این آزمون شرکت می کنند.

محدودیت تعداد شرکت در آزمون :

همانطور که در مورد ACT، هیچ محدودیتی توسط هیئت کالج تعیین نشده است، داوطلبان می توانند در این آزمون به تعداد نامحدود شرکت کنند.

جهت اخذ پذیرش ، ارسال نمره به دانشگاه مورد نظر خود و دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون SAT از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان مرکز زبانهای خارجی رویای دانش تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها بسته شده است

از من بپرسید
ارسال